كاشت زعفران در گلدان یا گلخانه ای در روی پشت بام منزل | iranbm
کاشت زعفران در گلدان یا گلخانه ای بر روی پشت بام منزل
نوشته شده توسط admin در تاریخ ۱۳۸۹/۰۱/۱۹ | مرتبط با : کشاورزی و باغداری |
کاشت زعفران در گلدان یا گلخانه ای در روی پشت بام  منزل
روش تجربی:
پیاز زعفران مقاومت در برابر سرما دارد و در مناطق معتدل مثل تهران نیز میشود پیاز آن را کاشت. پنج تاشش سال احتیاج به جابجایی ندارد. پیاز زعفران گلهایش دراوایل آبانماه قبل ازمحصول دهی و اوایل آذرماه پایان محصول دهی می‌روید. این محصول زیبا مقوی ونشاط آور میباشد خاک رس وماسه به اندازه مساوی وکود حیوانی یا کودشیمیایی همراه با آبیاری بلندمدت نیاز دارد. زمان کاشت اوایل خرداد تا اواسط مهرماه است و اواخر تیر و اوایل مرداد از کاشت بایدخوداری نمود و بهترین زمان کاشت خرداد ماه میباشد. در مناطق نیمه گرمسیر میتوان به کاشت آن اقدام نمود.
مقداری پیاز زعفران تهیه کنید. این مقدار را درتعدادی گلدان سفالی بزرگ و داخل هرگلدان پنج قسمت وهرقسمت پنج پیاز در چاله هایی به عمق پانزده سانتی متری میتوان کاشت و آبیاری ده روز پس ازکاشت و تا بهار آب باران وبرف برای آن کافیست و اویل بهار رو به زردی وخواب آن شروع میشود. زمان رشد آن پاییز و زمستان واوایل بهار است. خانواده ها در مناطق نیمه گرمسیر میتوانند درشهرها وروستا در باغچه یا در گلدانهای سفالی دراطراف حیاط و یا در گلدانهای سفالی درسطح پشت بام و تراس یا بالکن رو باز به طریقه ذکرشده نسبت به کاشت اقدام نمایند. این ایده یا بهتر بگویم تجربه،میتوان گفت از نظر کار افرینی میتواند مفید واقع شود ودرآمدزا باشد و مورد مصرف خانواده نیز قرار بگیرد.
روش علمی:
گلدانی را انتخاب کنید که منفذی برای خروج آبهای اضافه داشته باشد، کف گلدان سنگریزه بریزید و بقیه حجم گلدان را خاک سبک اضافه کنید، چند پیاز زعفران را در کنار یکدیگر بکارید و گلدان را به محل کم نور و خنک منتقل کنید. وقتی جوانه‏ها رشد کردند، گلدان را به قسمت دیگری از خانه که نور کافی داشته و گرم باشد منتقل کنید. از آن به بعد بتدریج گیاهانی که کاشته‏اید رشد می‏کنند هر قدر نور و گرما بیشتر باشد سرعت رشد جوانه‏ها بیشتر خواهد بود.
آبیاری
به آب زیاد احتیاج ندارد. در فاصله دو آبیاری خاک را خشک نگهدارید. بعد از پایان عمر برگهایش، آبیاری را قطع کنید.
خاک
خاکبرگ، ماسه و خاک باغچه را با هم مخلوط کنید، در این ترکیب بهتر است از ماسه بیشتری استفاده شود.
کود
موقعی که عمر گلهایش به پایان رسید هر هفته با کودهای تقویتی آن را تقویت کنید، زمانی که برگهایش خشک شد دیگر به آن کود ندهید.
تکثیر
هر چند سال یک بار پیازها را از خاک خارج نموده و با جدا نمودن و کاشت مجدد پیازچه‏ها تکثیرش کنید.
مراقبتهای لازم
نور
آفتابدوست است و دوستدار نور کامل می‏باشد.
گرما
دوستدار گرمای متوسط است، گرما به باز شدن شکوفه‏هایش کمک می‏کند.

روش تجربی:
پیاز زعفران مقاومت در برابر سرما دارد و در مناطق معتدل مثل تهران نیز میشود پیاز آن را کاشت. پنج تاشش سال احتیاج به جابجایی ندارد. پیاز زعفران گلهایش دراوایل آبانماه قبل ازمحصول دهی و اوایل آذرماه پایان محصول دهی می‌روید. این محصول زیبا مقوی ونشاط آور میباشد خاک رس وماسه به اندازه مساوی وکود حیوانی یا کودشیمیایی همراه با آبیاری بلندمدت نیاز دارد. زمان کاشت اوایل خرداد تا اواسط مهرماه است و اواخر تیر و اوایل مرداد از کاشت بایدخوداری نمود و بهترین زمان کاشت خرداد ماه میباشد. در مناطق نیمه گرمسیر میتوان به کاشت آن اقدام نمود. مقداری پیاز زعفران تهیه کنید. این مقدار را درتعدادی گلدان سفالی بزرگ و داخل هرگلدان پنج قسمت وهرقسمت پنج پیاز در چاله هایی به عمق پانزده سانتی متری میتوان کاشت و آبیاری ده روز پس ازکاشت و تا بهار آب باران وبرف برای آن کافیست و اویل بهار رو به زردی وخواب آن شروع میشود. زمان رشد آن پاییز و زمستان واوایل بهار است. خانواده ها در مناطق نیمه گرمسیر میتوانند درشهرها وروستا در باغچه یا در گلدانهای سفالی دراطراف حیاط و یا در گلدانهای سفالی درسطح پشت بام و تراس یا بالکن رو باز به طریقه ذکرشده نسبت به کاشت اقدام نمایند. این ایده یا بهتر بگویم تجربه،میتوان گفت از نظر کار افرینی میتواند مفید واقع شود ودرآمدزا باشد و مورد مصرف خانواده نیز قرار بگیرد.
روش علمی:
گلدانی را انتخاب کنید که منفذی برای خروج آبهای اضافه داشته باشد، کف گلدان سنگریزه بریزید و بقیه حجم گلدان را خاک سبک اضافه کنید، چند پیاز زعفران را در کنار یکدیگر بکارید و گلدان را به محل کم نور و خنک منتقل کنید. وقتی جوانه‏ها رشد کردند، گلدان را به قسمت دیگری از خانه که نور کافی داشته و گرم باشد منتقل کنید. از آن به بعد بتدریج گیاهانی که کاشته‏اید رشد می‏کنند هر قدر نور و گرما بیشتر باشد سرعت رشد جوانه‏ها بیشتر خواهد بود.آبیاریبه آب زیاد احتیاج ندارد. در فاصله دو آبیاری خاک را خشک نگهدارید. بعد از پایان عمر برگهایش، آبیاری را قطع کنید.خاکخاکبرگ، ماسه و خاک باغچه را با هم مخلوط کنید، در این ترکیب بهتر است از ماسه بیشتری استفاده شود.کودموقعی که عمر گلهایش به پایان رسید هر هفته با کودهای تقویتی آن را تقویت کنید، زمانی که برگهایش خشک شد دیگر به آن کود ندهید.تکثیرهر چند سال یک بار پیازها را از خاک خارج نموده و با جدا نمودن و کاشت مجدد پیازچه‏ها تکثیرش کنید.
مراقبتهای لازمنورآفتابدوست است و دوستدار نور کامل می‏باشد.گرمادوستدار گرمای متوسط است، گرما به باز شدن شکوفه‏هایش کمک می‏کند.نام شما *
ایمیل * (نمایش داده نمی شود)
سایت شما

رحمت در ۱۳۹۰/۰۵/۰۴ گفته :

خیلی خوبمهرناز در ۱۳۹۰/۰۶/۰۹ گفته :

salam
vaghan mer30 kheyli b dardam khordmas در ۱۳۹۰/۰۶/۲۹ گفته :

آیاپیاز زعفران در منطقه کرج نیز می رویدfatima در ۱۳۹۰/۰۷/۰۷ گفته :

سلام خسته نباشید مرسی مطالب خیلی عالی بودن لطفا بگید که پیاز زعفران را از کجاتهیه کنیمامین در ۱۳۹۰/۰۷/۱۵ گفته :

زمینی حدوداشش هکتاربابیست وچهارساعت اب درمدار دوازده درنزدیک مشهدبرای کشت چه نوع محصول وبا چه نوع ابیاری مناسب می باشدبرای راهنمایی ازچه شخص یاچه ارگانی میتوان کمک گرفت ازهمکاری شمامتشکرمfatima در ۱۳۹۰/۰۸/۰۱ گفته :

سلام سوالی داشتم ایاحتماباید ازگلدان های سفالی استفاده کنیم؟ خواهش میکنم جواب بدیدچون میخوام کاشت زعفران روشروع کنم.fatima در ۱۳۹۰/۰۸/۰۲ گفته :

سلام حداقل بگیدجواب سوالاتمون روازکجابایدبگیریم؟جمال ابراهیمی در ۱۳۹۰/۰۹/۰۳ گفته :

با سلام من تمایل دارم در یکی از شهرستانهای مناسب کشت زعفران را بصورت صنعتی راه اندازی کنم.لطفا راهنمایی کنید. متشکرمadmin در ۱۳۹۰/۰۹/۰۶ گفته :

سلام
خانم فاطیما واقعیت این هست که ما مدیریت سایت را به عهده داریم و فقط مطالب را جهت اطلاع رسانی و آموزش برای شما عزیزان از منابع مختلف جمع آوری میکنیم و در سایت قرار می دهیم و متاسفانه تخصصی درباره مطالب درج شده نداریم. شما بهتر است برای دریافت اطلاعات بیشتر به کتاب ها و وب سایت های دیگر رجوع فرمایید. خوشبختانه سایت های زیادی در مورد زعفران و کشت زعفران موجود هست. موفق و پیروز باشیدadmin در ۱۳۹۰/۰۹/۰۶ گفته :

درود
یه سر به جهاد کشاورزی شهرتون بزنید ضرری ندارهقاسم در ۱۳۹۰/۰۹/۰۶ گفته :

سلام پیازچه زعفران را از کجا باید تهیه کردو چه نوعی را باید خرید وقیمت اون چنده؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.بهرام در ۱۳۹۰/۰۹/۱۵ گفته :

باسلام وعرض خسته نباشید لطفا” کتابی ویا سایتی در مورد چگونگی کاشت زعفران وچگونگی تهیه پیاز زعفران وچگونگی تاسیس شرکت وکارخانه زعفران کا به ما اطلاعات جامع وکاملی بدهد معرفی کنید باتشکر فراوانfatima در ۱۳۹۰/۰۹/۲۶ گفته :

سلام تا همین جا که کمک کردید ممنون موفق باشیدامین ذوالفقاری در ۱۳۹۰/۱۱/۰۴ گفته :

سلام لطفا من رو راهنمایی کنیدمحسن در ۱۳۹۰/۱۱/۰۴ گفته :

می خوام گلخانه احداث کنم ولی سرمایه اولیه ندارم واز ریسک آن ترس دارم لطفا راهنمایی کنید عجله دارممهدی طلعتی در ۱۳۹۰/۱۱/۰۶ گفته :

با سلام خسته ناشید درخواست مجوز کشت زعفرانر در ۱۳۹۰/۱۱/۱۷ گفته :

سلام خسته نباشید مرسی مطالب خیلی عالی بودن لطفا بگید که پیاز زعفران را از کجاتهیه کنیمسمیه در ۱۳۹۰/۱۱/۲۳ گفته :

با سلام پیاز زعفران را از کجا باید تهیه کنیم؟حسین کاظمی در ۱۳۹۰/۱۲/۰۲ گفته :

سلام .پیاز زعفران را از کجا تهیه کنم؟شکوفه در ۱۳۹۰/۱۲/۰۲ گفته :

ممنون از مطالب مفید و جامعتونمحمد سعیدکعبی در ۱۳۹۰/۱۲/۰۶ گفته :

احداث و کاشت گلها و گیاهان و یا میوه و سیفیجات گلخانه اییKAVEH در ۱۳۹۱/۰۱/۰۹ گفته :

پیاز زعفران تو خراسان رضوی تایباد – باخرز زیاده برای فروشجاوید در ۱۳۹۱/۰۱/۲۵ گفته :

خیلی خوب و جالب بود ولی حالا پیاز زعفران رو از کجا گیر بیاریم.
مشکل ترین قسمت کار همین جاست.ناشناس در ۱۳۹۱/۰۴/۰۵ گفته :

سلام.یه سوال: کاشت زعفران در یک زمین ۲۵۰۰ متری بازده مالی دارد؟یا متراژ حتما باید هکتاری باشد؟مریم در ۱۳۹۱/۰۵/۳۰ گفته :

سلام
خیلی عالی بودچگونه می توان پیاززغفران برای ۳۰متر مربع تهیه کردایرن در ۱۳۹۱/۰۶/۱۸ گفته :

با سلام در جواب سوال دوستان علاقمند به کشت زعفران رای تهیه ی کورم یا در اصطلاح عامیانه پیاز زعفران باید به کشاورزان زعفرانکار که قصد فروش پیاز های زعفران مزارع خود را دارند مراجعه کند. معمولا هر سال در مناطق زعفرانکاری کشور(خراسان جنوبی و رضوی) زعفرانکارارن پیازهای جدید رو از زمین های ۷ ساله خودشون در می آرند و ممکن است مقداری رو در یک زمین جدید کشت کنند و مقداری رو هم برای فروش نگه دارند. معمولا اطراف جاده ها پیاز ها رو داخل کیسه گونی یا وانت نیسان مشاهده میکنین.اگر زمانی قصد خرید داشید حتما از سالم بودن پیازها مطمئن شوید زیرا در غیر این صورت دیگه سرمایه تون قابل برگشت نیست.کمی از پوشش الیافی روی پیاز ها رو بردارید و با دقت پیاز رو بررسی کنید اگر لکه ها سیاه رنگ یا زخم وجود نداشت می تونید خرید کنیدایرن در ۱۳۹۱/۰۶/۱۸ گفته :

برای دوستی که علاقمند به مطالعه در موردزعفران هستند می تونن کتاب های زعفران طلاس سرخ ایران نوشته ی تراب امیر قاسمی و یا زعفران، تولید و فن آوری نوشته ی دکتر کافی و همکاران را مطالعه کنندایرن در ۱۳۹۱/۰۶/۱۸ گفته :

لازم به ذکر است کاشت زعفران در زمین های با مساحت کمتر از یک هکتار هم امکانپذیر است فقط میزان گلدهی ممکن است کمتر باشد به نسبت سطح بیشتر که اگر برنامه تغذیه و کودهی رو به خوبی رعایت کنین می تونین از سطح کم هم برداشت خوی داشته باشیناکبر میرمیثاقی در ۱۳۹۱/۰۶/۲۰ گفته :

برای ایجاد شغل خانگی بسیار عالی استمینو در ۱۳۹۱/۰۶/۲۹ گفته :

خشک کردن زعفران رو هم بایدخودمون انجام بدیم؟مینو در ۱۳۹۱/۰۶/۲۹ گفته :

زعفران رو خودمون بایدخشک کنیممهرداد در ۱۳۹۱/۰۷/۲۶ گفته :

باسلام و خسته نباشید خدمت مدیریت محترم سایت
آیا منطقه فیروزاباد فارس که هوایی معتدل داره برای کشت زعفران مناسبه؟
میزان مصرف آب این گیاه در هر هزارمتر چقدره؟
آیا امکان کشت گلخانه ای زعفران در این شهرستان وجود داره؟

لطفا راهنماییم کنید، باتشکرجواد مزروعی در ۱۳۹۱/۰۸/۰۱ گفته :

با سلام و خسته نباشید:آیا پیاز زعفران در شهر اصفهان رشد میکندمصطفی در ۱۳۹۱/۰۸/۱۴ گفته :

پیاز زعفران رو الان تو مشهد فراونه یعنی اخر تابستان تا وسط ابان ماه تو همه مغازه های زعفران فروشی پیازش هم عرضه میشه بگردید زیاده نشد گل فروشی های معتبر دارنبابک ملکی در ۱۳۹۱/۰۹/۲۸ گفته :

با سلام
تشکراز مطالب – عالی بودن لطفا پیازچه زعفران را از کجاتهیه کنیم و قیمت به کیلو به تن چقدر میشه؟ باتشکراحمد در ۱۳۹۱/۱۰/۲۲ گفته :

باتشکر از مطالب ارائه شده لطفاازکجاو چگونه می توان پیاز جه هاراتهیه کردمحمود یوسفی در ۱۳۹۱/۱۲/۲۸ گفته :

با سلام
ساکن شهرستان حاجی آباد واقع در ۱۷۵ کیلومتری شمال بندرعباس هستم .آب وهوای منطقه گرم وخشک با زمستانی ملایم می باشد دمای بیشینه تابستان ۴۰ درجه و بارندگی بندرت غالبا زمستان باد های سرد هم می وزد .درخصوص کاشت زعفران در این منطقه با توجه به اینکه هیچ تجربه کاشت زعفران در منطقه وجود ندارد راهنمایی بفرمایید .با تشکر وافرجعفر صیادی در ۱۳۹۲/۰۱/۰۷ گفته :

سلام ما در منطقه سردسیری زندگی می کنیم
چطور می تونم زعفران در این منطقه کشت دهم با توجه به اینکه گفته شده زعفران در منطقه گرم و خشک رشد می کندعلی در ۱۳۹۲/۰۳/۱۳ گفته :

سلام خیلی ممنون از سایتتون لطفا در مورد اینکه کاشت زعفران بهتره یل گلخانه داری از لحاظ اقتضادی و در آمد زائی توضیح بدید باز هم ممنون.نجات در ۱۳۹۲/۰۸/۲۸ گفته :

سلام مطالب جالبی داریدولی میخواستم ببینم سرماییه اولیه چقدربایدباشه باتشکر منتظره جواب هستمهادي در ۱۳۹۲/۱۱/۰۳ گفته :

سلام آیا درمناطق مازندران میتوان زعفران کاشت هرجندرطوبتی هستعمادی کاخکی در ۱۳۹۳/۱۲/۲۰ گفته :

با سلام
البته کشت زعفران روی زمین هائی که زه کشی مناسب دارند و هوای منطقه نسبتا سرد باشد مناسب است ولی نه پشت بام . چون گلدان ها در تابستان تحت تاثیر دما حرارات زیادی جذب کرده باعث خشک شدن پیاز ها می شوند و …