بورس چیست و چگونه می توان در آن سرمایه گذاری کرد؟ | iranbm
بورس چیست و چگونه می توان در آن سرمایه گذاری کرد؟
نوشته شده توسط admin در تاریخ ۱۳۸۹/۰۱/۱۵ | مرتبط با : خود اشتغالی |

بورس

بازار بورس مکانی است که درآن سهام شرکتهای گوناگون تولیدی، خدماتی و سرمایه گذاری داد و ستد می شود. مردم به بازاربورس، بازارسهام هم می گویند. اما نام رسمی و قانونی آن “بورس اوراق بهادار” می باشد که منظوراز اوراق بهادار همان برگه های سهام شرکتهاست. به مکانی که در آن عمل داد و ستد انجام می گیرد “تالار معاملات بورس “گفته می شود.

هدف بنیادین ایجاد بورس‌ها، کمک به افزایش سرمایه و مشارکت دادن مردم در سرمایه‌گذاری‌ها است. اوراق بهادار کشور به عنوان متشکل‌ترین بخش بازار سرمایه است‌. در این راستا بسیاری از اقتصاددانان توسعه‌ای، بورس اوراق بهادار را ابزاری ضروری برای ایجاد تغییرات اساسی در بخش دولتی حجیم ایران می‌دانند. بر‌اساس این رویکرد تبدیل شرکت‌های دولتی به شرکت‌های سهامی بورسی می‌تواند منابع مالی لازم را برای ایجاد تغییرات و به روز رسانی این شرکت‌ها فراهم آورد. همچنین وابستگی این موسسات به تامین مالی از طریق بدهی را کاهش داده و موجب بهینه شدن مدیریت این موسسات گردد. نقش با اهمیت دیگر بورس در اقتصاد ایران کاهش اثر منفی سیاست‌های سرکوب مالی در بازار اعتبار و پول کشور می‌باشد. این در حالی است که برخی دیگر از کارشناسان اقتصادی معتقدند که توسعه اقتصادی ایران با اصلاح سیستم اعتباری این کشور موفقیت بیشتری خواهد یافت‌. در دیدگاه بینابینی این دو مکانیزم اقتصادی به عنوان مکانیزم‌های مکمل یکدیگر و نه جانشین، معرفی می‌شوند که هر کدام می‌توانند برخی از نیازهای اقتصادی کشور در مسیر توسعه را برطرف نمایند.
اصلی ترین تالارمعاملات بورس کشوردر تهران – خیابان حافظ – تقاطع جمهوری واقع است. ورودعموم مردم درآن آزاد است.
برای آشنایی با نحوه داد وستد سهام دربورس می توان با مراجعه به تالارهای معاملات بورس به طورعملی آشنا شد و سپس با مراجعه به کارگزاری های مختلف بورس که درمکانهای مختلف شهرها پراکنده هستند فرم درخواست خرید سهم شرکت مورد نظررا تکمیل و در پایان سال مالی و پس ازبرگزاری مجمع عمومی عادی متناسب با حجم سهامی که خریداری شده از سود مناسب و قطعی که معمولا دو برابر سود بانک هاست برخوردار شد.(حدود ۴۰ درصد در سال )
درشهرستانهای دورافتاده کشور نیزعلاقمندان می توانند ازطریق شعب مرکزی بانک ملی جهت خرید سهام شرکت های پذیرفته شده دربورس اوراق بهاداراقدام نمایند.
البته برای خرید سهام از روش خرید و فروش الکترونیکی هم میتوان استفاده نمود. برای این منظورباید اول به یکی ازشعب بانک توسعه صادرات درسراسر کشورمراجعه نموده و حساب بانکی افتتاح کنید و فرم درخواست خدمات خرید و فروش الکترونیکی سهام را تکمیل نموده و کلمه عبور password دریافت کنید. بعد ازطریق اینترنت به سایت بانک توسعه صادرات ایران وارد شوید( به نشانی WWW .edbi .IR) سپس فرم مخصوص خرید و فروش سهام و همچنین فرم وکالتنامه برداشت از حساب را تکمیل نمایید.
البته برای استفاده از این خدمات باید پست الکترونیکی (Email) داشته باشید. فرم تکمیل شده در ساعات اداری فورا دردستورکار قرارمی گیرد و درساعات غیر اداری درابتدای صبح روزبعد در دستور کار قرار خواهد گرفت.نام شما *
ایمیل * (نمایش داده نمی شود)
سایت شما

احمدی نیا در ۱۳۹۰/۱۰/۱۳ گفته :

سلام من میخوام تو بورس شرکت کنم حداقل چقدباید پول داشته باشم؟ليالي در ۱۳۹۰/۱۰/۱۹ گفته :

به چه مبنایی گفته میشود بورس بالا یاپایین آمده-چگونه میتوان فهمید چه سهامی سود بیشتری داردsaeedpour در ۱۳۹۰/۱۰/۲۹ گفته :

سلام من میخوام تو بورس شرکت کنم حداقل چقدباید پول داشته باشم؟niyayesh در ۱۳۹۰/۱۱/۰۵ گفته :

سلام و خسته نباشید.من هم مثل دوستای دیگه میخواستم وارد بورس بشم و سرمایه گذاری کنم.میخواستم بدونم در قدم اول چقدر باید سرمایه داشته باشم و اطلاعات کافی راجع به بورس میخواممحمد جواد در ۱۳۹۰/۱۱/۰۶ گفته :

سلام من میخوام تو بورس سرمایه گذازی کنم حداقل سرمایه باید چقدر باشه؟ایرانی در ۱۳۹۰/۱۲/۰۷ گفته :

با سلام
در جواب دوستون بگم که این حداقل رو خودتون تعیین می کمنید و بستگی به خودتون داره
سایت خوبی داریدتشکرmilad در ۱۳۹۰/۱۲/۲۱ گفته :

سلام من میخوام تو بورس سرمایه گذازی کنم حداقل سرمایه باید چقدر باشه؟لیلا در ۱۳۹۰/۱۲/۲۸ گفته :

سلام من هم میخوام تو بورس شرکت کنم حداقل چقد باید پول داشته باشمشریفی در ۱۳۹۱/۰۱/۰۴ گفته :

سلام من می خواهم در بورس شرکت کنم باید چکار کنم و از کجا شروع کنم؟ اصولا اطلاعات کافی در این خصوص ندارم.مهدی در ۱۳۹۱/۰۵/۲۵ گفته :

با سلام در صورت کاهش ارزش هر سهم سود به چه میزان محاسبه میشود و ایا خرید به قیمت از دارنده سهم تضمین میشود در ضمن کدام شرکتها باز ده بهتری دارند چند مورد را مثال بزنید تا بتوانیم خرید مناسب داشته باشیم و ایا علاوه بر سود سالانه ارزش سهم نیز بالا میرود و مثلا هر سهم ۲۰۰۰تومان باشد علاوه برسود میشود به قیمت ۲۲۰۰تومان درصورت افزایش ارزش هر سهم ان را فروختmorteza در ۱۳۹۱/۰۵/۲۹ گفته :

چگونه تو بورس شرکت بکنم اونم از راه انترنتیشقایق در ۱۳۹۱/۰۶/۲۰ گفته :

سلام من میخوام توبورس شرکت کنم حداقل چقدربایدپول داشته باشم.درمرحله اول بایدچه اقدامی انجام بدهم.چه شرکتهایی بازده بهتری دارند.لطفاراهنمایی کنیدچون هیچ اطلاعی ندارمسام در ۱۳۹۱/۰۶/۲۱ گفته :

سلام میخوام تو بورس شرکت کنم باید چیکار کنم؟ملائی در ۱۳۹۱/۰۶/۲۲ گفته :

سلام. من می خواهم در بورس سرمایه گذاری کنم . باید چکار کنم و در ابتدا چقدر باید پول داشته باشم؟ با تشکرمهران در ۱۳۹۱/۰۸/۰۱ گفته :

سلام یه سری اطلاعات کلی از بورس میخوام
مثلا قوانین بورس-شرکتهای با سود بیشتر-حداقل پول لازم برای شرکت در بورس-نحوهی پرداخت سود-تاثیر ارزش سهام شرکت بر میزان سود-کالاهای بورسو…
با تشکر از شمامحمد در ۱۳۹۲/۱۱/۲۸ گفته :

سلام میخواستم ببینم حداقل میزان پول برای خرید بورس چقدر است و اینکه از کجا باید شروع کنم؟چه سهامی.بخرم؟ممنونحامد اسماعيل زاده در ۱۳۹۲/۱۲/۰۶ گفته :

سلا من میخوام توی بورس سرمایه گذاری کنم حداقل سرمایه ام چقدر باید باشه تورو خدا راهنماییم کنید ممنون