رشته مهندسی برق گرایش مخابرات : آینده و بازارکار

رشته مهندسی مخبرات : آینده و بازارکار

همانطورکه می دانید مخابرات، گرایشی از مهندسی برق است که در حوزه ارسال و دریافت اطلاعات فعالیت می کند. مهندسی مخابرات با ارائه نظریه ها و مبانی لازم جهت ایجاد ارتباط بین دو یا چند کاربر، انجام عملی فرایندها را به طور بهینه ممکن می سازد. پس هدف از مهندسی مخابرات، پرورش متخصصان در چهار زمینه اصلی این گرایش است شامل فرستنده، مرحله میانی، گیرنده و گسترش شبکه که گستره هر کدام عبارتند از:

فرستنده: شامل آنتن، نحوه ارسال و …
مرحله میانی: شامل خط انتقال و محاسبات مربوط و …
گیرنده: شامل آنتن، نحوه دریافت، تشخیص و …
گسترش شبکه: مشتمل بر تعمیم خط ارتباطی ساده، ادوات سویچینگ ، ارتباط بین مجموعه کاربرها و …
هدف از مخابرات ارسال و انتقال اطلاعات از نقطه ای به نقطه دیگر است که این اطلاعات می تواند صوت، تصویر یا داده های کامپیوتری باشد.
مخابرات از دو گرایش میدان و سیستم تشکیل می شود. که در گرایش میدان، دانشجویان با مفاهیم میدان های مغناطیسی، امواج، ماکروویو، آنتن و … آشنا می شوند تا بتوانند مناسبترین وسیله را برای انتقال موجی از نقطه ای به نقطه دیگر پیدا کنند.
همچنین یکی از فعالیت های عمده مهندسی مخابرات گرایش سیستم، طراحی فلیترهای مختلفی است که می توانند امواج مزاحم شامل صوت یا پارازیت را از امواج اصلی تشخیص و آنها را حذف کرده و تنها امواج اصلی را از آنتن دریافت کنند.
گفتنی است که امروزه با توسعه مخابرات بی سیم، ارتباط نزدیکتری بین دو گرایش میدان و سیستم ایجاد شده است. برای نمونه در گوشی تلفن همراه ما هم تجهیزات مربوط به مدارهای مخابراتی و هم تجهیزات مربوط به فرستنده و هم آنتن گیرنده را داریم. از همین رو یک مهندس مخابرات امروزه باید از هر دو گرایش بخوبی اطلاع داشته باشد تا بتواند یک دستگاه بی سیم را طراحی کند.
علی‌ایحال، از آنجاکه در حال حاضر بیشتر بازارکار این گرایش در بخش دولتی متمرکز است، به دوست خوبم توصیه می‌کنم حتی‌الامکان در حین تحصیل با مراکز مخابراتی در ارتباط بوده تا ضمن تحصیل مهارت و تجربه لازم، انشا‌الله بعداز فراغت از تحصیل نیز بتوانید به سهولت جذب بازارکار شوید.

7 دیدگاه درباره ی “رشته مهندسی برق گرایش مخابرات : آینده و بازارکار

 1. سلام اگر امکان داره توضیح بدین که کجا میتونیم مشغول به کار بشیم؟
  و اینکه وضعیت حقوق رو هم بگین
  تشکر

 2. من لیسانس برق مخابرات گرفتم و چند وقت دیگه سربازیم تموم میشه و دنبال یه کار ازادم چون هیچکاره مرتبطی پیدا نکردم

 3. سلام خیلی ممنون.میشه بگید دقیقا تو چه ارگانهایی میتونیم مشغول به کار بشیم؟یا واضحتر بگم ما دقیقا چیکاره میشیم؟و اینکه به جز ارگانهای دولتی تو چه مراکز شخصی و خصوصی میتونیم کار کنیم؟

 4. آقا دست گلت درد نکنه اما میشه بگی مثلا حین درس کجا بریم که علم فنیمونم خوب شه!؟
  یا در مورد کار غیر دولتیش..
  ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.