رشته حقوق و بررسی بازار کار آن | iranbm


رشته حقوق و بررسی بازار کار آن
نوشته شده توسط admin در تاریخ ۱۳۹۱/۰۱/۱۵ | مرتبط با : خود اشتغالی |

رشته حقوق و بررسی بازار کار آن

تمام روابط اجتماعی که آثار حقوقی از آن ایجاد می‌شود، موضوع علم حقوق قرار می‌گیرد. حال این روابط می‌تواند مربوط به روابط دولت و مردم باشد که به حقوق عمومی معروف است و یا شامل روابط خصوصی مردم گردد که حقوق خصوصی نامیده می‌شود. به عبارت دیگر حقوق عمومی شامل حقوق قوای سه‌گانه کشور ، حاکمیت و آنچه که مربوط به اداره کشور است، می‌شود و حقوق خصوصی به روابط بین خود مردم می‌پردازد که مهمترین آنها روابط تجاری است که عامل ایجاد رشته حقوق تجارت شده است و یا مسائل مربوط به حقوق مدنی است که از آن جمله می‌توان به اموال، مالکیت، قراردادها، مسئولیت‌هایی که اشخاص در خطاهایی که مرتکب می‌شوند برایشان به وجود می‌آید مثل مسئولیت ناشی از حوادث، قواعد مربوط به ارث، وصیت، ولادت، اقامتگاه اشخاص و ده‌ها مورد دیگر. ماهیت
دانشجویان مقطع لیسانس حقوق در ابتدا مقدمه‌ای از علم حقوق می‌خوانند تا با کلیات علم حقوق و مبانی نظری این علم آشنا شوند و سپس با دو بخش اصلی علم حقوق یعنی حقوق عمومی و حقوق خصوصی که هر یک دارای دو شاخه حقوق داخلی و بین‌المللی است، آشنا شده و دروسی را در این زمینه مطالعه می‌کنند. برای مثال مباحث قراردادها، روابط اشخاص و معامله‌ها را در زیر مجموعه حقوق خصوصی داخلی، مباحث مربوط به مجازات‌ها، جرایم و محاکمات کیفری را در بخش حقوقی عمومی، مباحث مربوط به سازمانهای بین‌المللی، روابط دولتها با یکدیگر و روابط دولت‌ها با سازمانهای بین‌المللی و برعکس را در بخش حقوق عمومی بین‌الملل و بالاخره مباحث مربوط به معاملات و روابط خصوصی خارجی اشخاص که یک عنصر بین‌المللی در آن وجود دارد را در بخش حقوق خصوصی بین‌المللی مطالعه می‌کنند. یعنی در برنامه دوره لیسانس کم و بیش مجموعه‌ای از همه مطالب گفته می‌شود.
دولت به‌عنوان نماینده سیاسی و حقوقی جامعه برای خود منافعی مثل وحدت ملی و یا تمامیت ارضی دارد که البته این منافع از منافع افراد جدا نیست بنابراین افراد در ارتباطشان با دولت باید نسبت به این حقوق آگاه باشند و روابطشان با دولت بر اساس این منافع باشد و البته دولت هم نسبت به شهروندان تکالیفی دارد و باید حقوق آنها را به رسمیت بشناسد. همان حقوق و آزادیهایی که در قانون اساسی به عنوان منشور ملی تعریف شده است و در قلمرو حقوق عمومی قرار می‌گیرد.
توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه
تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه ، توانایی استفاده از کتب فقهی، قدرت استنباط بالا، آشنایی کامل با ادبیات زبان فارسی، منطق، عربی و جامعه‌شناسی از ملزومات این رشته است.
جسارت، قدرت استدلال، خلاقیت ذهنی و فن بیان خوب لازمه موفقیت در این رشته است. در کل باید گفت که نحوه استدلال وفن بیان، ابزار کار یک حقوقدان است.

دانشجوی علاقمند به رشته حقوق باید نه تنها با زبان فارسی بلکه با ادبیات فارسی و حتی با دیوانهای شعرای بزرگ ایران آشنا باشد چون سخنوری و همچنین قدرت قلم و نویسندگی از فضایل یک حقوقدان است و یک حقوقدان باید با تکیه بر قلم و یا سخن، نظریه و یا تفکر حقوقی خود را نشر دهد. همچنین با این دو حربه می‌تواند در مقام دفاع از مظلومی برآمده و با تعبیرات و جملات شیوا، دلنشین و تاثیرگذار سخن خود را به کرسی بنشاند. همچنین برای آن که بتواند لایحه‌ای را بنویسد باید سخن او همراه با دلیل و برهان باشد. به همین دلیل لازم است که با منطق آشنا باشد.
وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر
در مقطع کارشناسی ارشد امکان ادامه تحصیل در ۷ گرایش وجود دارد:
۱- حقوق خصوصی ۲- حقوق بین‌الملل ۳- حقوق جزا و جرم شناسی ۴- حقوق عمومی ۵ـ حقوق بشر ۶ـ حقوق تجارت بین الملل ۷ـ حقوق مالکیت معنوی
همچنین امکان ادامه تحصیل در ایران در مقطع دکترا نیز میسر است.

آینده شغلی و بازار کار
وقتی با استادان دانشگاه در مورد فرصت های شغلی فارغ‌التحصیلان لیسانس در رشته های مختلف صحبت می‌کنیم، بیشتر آنان معتقدند که یک فارغ‌التحصیل در مقطع لیسانس، دانش و توانایی لازم را برای کار تخصصی در رشته تحصیلی خود ندارد از همین رو نباید انتظار شغلی ایده‌آل و مطابق میل خود را داشته باشد. در رشته های علوم انسانی که در مقطع لیسانس بیشتر اطلاعات، کلی بوده و اطلاعات تخصصی و کاربردی در مقاطع فوق لیسانس و دکتری ارائه می گردد. اما رشته حقوق از جمله رشته هایی است که از این قاعده مستثنی است و یک لیسانس حقوق می تواند کار اجتماعی مشخصی که تخصص است، انجام دهد. در کل اگر بخواهیم به فرصت های شغلی حقوقدان ها اشاره کنیم، باید بگوییم که حقوقدان‌ها به دو دسته تقسیم می شوند؛ یک دسته افرادی که با مقررات آشنا هستند و قوانین را به صورت یک فرمانبر کامل عمل می‌کنند اما قدرت استنباط احکام تازه را از قوانین ندارند. اینها کسانی هستند که معمولا تا مقطع لیسانس درس خوانده اند و در واقع حقوقدان‌های عملی هستند که می توانند کارهای معمولی این حرفه را انجام دهند.

دسته دوم افرادی هستند که این مرحله را پشت سر گذاشته اند و قدرت استنباط از قوانین و دست یافتن به قوانین جدید را دارند که در واقع مهندسین حقوق هستند که قادرند در مورد بنیان های علم حقوق اظهارنظر کنند و در صورت لزوم آنها را تغییر دهند. متخصصانی که می توان به آنها معماران حقوق گفت.
در حال حاضر به دلیل توسعه این رشته و تعداد زیاد فارغ‌التحصیلان آن، که از دانشگاه دولتی و غیردولتی وارد بازار کار می‌شوند، یافتن کار مناسب برای فارغ‌التحصیل لیسانس با دشواری هایی توأم است و بخصوص متقاضیانی که علاقمند به کار خاصی در این رشته هستند، مثل متقاضیان وکالت، با محدودیت هایی مواجه می شوند، اما در کل یک دانشجوی خوب و علاقمند می تواند پس از گواهی لیسانس به شغل های متنوعی مثل وکالت دعاوی دادگستری، مشاور حقوقی بانک ها، شهرداری ها، شرکت ها و وزارتخانه ها و سردفتری دفاتر اسناد رسمی جذب گردد. باید توجه داشت که اکثر فرصت‌های شغلی موجود برای فارغ التحصیل این رشته، از جمله قضاوت، وکالت، تصدی دفاتر اسناد رسمی و تصدی دفتر ازدواج و طلاق امتحان ورودی دارد و فارغ‌التحصیلان حقوق پس از پذیرش در امتحان ورودی و گذراندن یک دوره کارآموزی، می‌توانند در مشاغل موردنظر فعالیت نمایند.

موقعیت شغلی و درآمد رشته حقوق در ایران
در حال حاضر به دلیل توسعه این رشته و تعداد زیاد فارغ التحصیلان آن، که از دانشگاههای دولتی و غیر دولتی وارد بازار کار می شوند، یافتن کار مناسب برای فارغ التحصیل لیسانس با دشواری هایی توام است و بخصوص متقاضیانی که علاقه مند به کار خاصی در این رشته هستند، مثل متقاضیان وکالت، با محدودیت هایی مواجه می شوند. اما در کل یک دانشجوی خوب و علاقه مند می تواند پس از گواهی لیسانس به شغل های متنوعی مثل وکالت دعاوی دادگستری، مشاور حقوقی بانک ها، شهرداری ها، شرکت ها و وزارتخانه ها و سردفتری دفاتر اسناد رسمی جذب گردد و درآمد مناسبی کسب کند.
آینده شغلی‌ : فارغ‌ التحصیلان‌ مقطع‌ کارشناسی‌ این‌ رشته‌ در زمینه‌های‌ مشروح‌ زیر می‌توانند فعالیت‌ کنند:

 حقوق‌ قضایی‌
تعریف‌ و هدف‌ : رسیدگی‌ به‌ دعاوی‌ حقوقی‌ و کیفری‌ در محاکم‌ قضایی‌، نمونه‌ وظایف‌ شاغلین‌ در این‌ رشته‌: رسیدگی‌ به‌ دعاوی‌ حقوقی‌ مابین‌ اشخاص‌ در موارد املاک‌ مستغلات‌ و کیفر ی‌ مانند: کلاهبرداری‌، سرقت‌، قتل‌ و غیره‌.
آینده شغلی‌ ‌ : با توجه‌ به‌ کمبود قاضی‌ در سطح‌ کشور و قوه قضائیه‌ و در مقابل‌ فراوانی‌ جرم‌ و جنایات‌ در سطح‌ جامعه‌ و از سویی‌ دیگر حقوق‌ و مزایای‌ بالایی‌ که‌ این‌ شغل‌ دارد، آینده خوبی‌ برای‌ این‌ رشته‌ پیش‌ بینی‌ می‌گردد و به‌ جوانان‌ توصیه‌ می‌شود با توجه‌ به‌ خصوصیات‌ شخصیتی‌ که‌ لازمه‌ این‌ شغل‌ است‌ گرایش‌ بیشتری‌ به‌ این‌ شغل‌ نشان‌ دهند.
شرایط‌ احراز شغل‌ قضاوت‌ : داشتن‌ کارشناسی‌ حقوق‌ و بعد از آن‌، گذراندن‌ یک‌ دوره‌ دو ساله‌ کارورزی‌ و قبولی‌ در آزمون‌ مربوط‌ به‌ آن‌، شرایط‌ اشتغال‌ به‌ این‌ رشته‌ فراهم‌ می‌گردد.

وکالت‌
تعریف‌ و هدف‌ : رشته‌ای‌ است‌ مقدس‌ و عبارتست‌ از پاسداری‌ از عدالت‌ و جلوگیری‌ از ظلم‌ و ستم‌ و دفاع‌ از حق‌ مظلوم‌ و احقاق‌ حق‌ او و اقامه‌ دعوی‌ علیه‌ کسانی‌ که‌ حقوق‌ دیگران‌ را پایمال‌ نموده‌اند.
شرایط‌ احراز شغل‌ قضاوت‌: کارشناسی‌ حقوق‌ و قبولی‌ در امتحان‌ ورودی‌ وکالت‌ و گذراندن‌ دوره کارآموزی‌.

محضر داری‌
تعریف‌ : اداره‌ امور دفتر خانه‌ اسناد رسمی‌ با تایید سازمان‌ ثبت‌ اسناد و املاک‌ کشور به‌ موجب‌ ابلاغ‌ وزیر دادگستری‌، نظارت‌ بر تنظیم‌ و ثبت‌ کلیه‌ اسناد در دفترخانه‌ و اوراق‌ رسمی‌ مخصوص‌ مانند: اسناد ملکی‌، وکالت‌ نامه‌، وثیقه‌ نامه‌، اعتراض‌ نامه‌، تقسیم‌ نامه‌، ضمانت‌ نامه‌، اجاره‌ نامه‌ و مدارک‌ مربوط‌ به‌ ازدواج‌ و طلاق‌.
مدت‌ دوره‌ آموزش‌ این‌ رشته‌ : برای‌ فوق‌ دیپلم‌ ۲ سال‌ و کارشناسی‌ ۴ سال‌ می‌باشد. در صورت‌ تحصیل‌ در دانشگاههای‌ دولتی‌ و سپردن‌ تعهد خدمت‌، می‌توان‌ از تحصیل‌ رایگان‌ استفاده‌ نمود.
آینده‌ شغلی‌ این‌ رشته‌ : با توجه‌ به‌ افزایش‌ حجم‌ معاملاتی‌ که‌ در کشور انجام‌ می‌گیرد و لزوم‌ ثبت‌ این‌ معاملات‌ در دفاتر رسمی‌ و همچنین‌ آمار ازدواج‌ و متأسفانه‌ افزایش‌ آمار طلاق‌، این‌ رشته‌ به‌ صورت‌ همیشگی‌ مورد نیاز جامعه‌ می‌باشد.

کارشناسی‌ حقوقی‌ یا مشاوره‌ حقوقی‌ 
نهادها، ادارات‌ و سازمانهای‌ دولتی‌ و غیر دولتی‌ اغلب‌ نیاز به‌ کارشناس‌ حقوقی‌ یا مشاور حقوقی‌ دارند و همچنین‌ شرکتهای‌ تجاری‌ معتبر، از مشاور حقوقی‌ بی‌ نیاز نخواهند بود. بدیهی‌ است‌ نهادهای‌ دولتی‌ کارشناسان‌ خود را اغلب‌ از طریق‌ آزمون‌ استخدام‌ می‌کنند. جامعه‌ای‌ که‌ بخواهد به‌ سمت‌ قانونمندی‌ و تخصصی‌ شدن‌ حرکت‌ نماید نیاز به‌ مشاوران‌ حقوقی‌ دارد زنان‌ نیز می‌توانند در مشاغل‌ حقوقی‌ به‌ فعالیت‌ بپردازند، به‌ جز در مسند قضاوت‌ که‌ برخی‌ محدودیتها در این‌ مورد برای‌ فعالیت‌ بانوان‌ اعمال‌ می‌شود.نام شما *
ایمیل * (نمایش داده نمی شود)
سایت شما

باران در ۱۳۹۱/۰۵/۲۱ گفته :

سلام
من میخوام برای ارشد حقوق بخونم ولی نمیدونم کدومشون بازار کار بهتری داره و برای منی که کارشناسیم حقوق نبوده کدوم گرایش راحتر و دارای بازار کار مناسبی هستش…
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید……mahsa در ۱۳۹۱/۰۷/۱۲ گفته :

سلام
من کارشناسی فلسفه خوندم حالا برای ارشد میخوام حقوق بخونم.لطفا توضیحی درباره بازار کار گرایش های حقوق خصوصی و حقوق عمومی و حقوق خانواده به من بدید.
مرسیhamzeh در ۱۳۹۱/۰۷/۱۹ گفته :

سلام-
من دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق خصوصی هستم چیکار کنم که وکالت قبول بشممریم در ۱۳۹۱/۰۷/۲۸ گفته :

سلام من کارشناسی حقوق میخونم میخوام برای ارشد آماده بشم تو رو خدا کمکم کنید بگید چجوری شروع به خوندن کنم و کدوم گرایش بهترهAmir در ۱۳۹۱/۰۷/۲۸ گفته :

سلام
من امیر هستم وکیل دادگستری
اتفاقی با این سایت و مطالب مندرج در اون مواجهه داشتم.
چند مطلب رو باید خاطر نشان کنم.
۱٫ دوستان گلم اگه فقط دنبال پول هستید من پیشنهاد میکنم سمت رشته حقوق نیاید چون اگه زمانی به اون مقصودتون نرسید احتمال رو آوردن به فساد توی کسانی که فقط بعد مادی مدنظرشونه زیاده.
۲٫ فقط کسانی توی آزمون ورودی میتونن شرکت کنن اعم از وکالت و قضاوت و … که مدرک کارشناسیشون جقوق باشه نه با گذروندن ۳۰ واحد حقوق توی ارشد.
در خاتمه آرزوی توفیق وایه همتون از خداوند منان مسئلت دارم.ناصر در ۱۳۹۱/۰۷/۲۹ گفته :

سلام من میخوام ارشد بخونم ولی بین روانشناسی وحقوق گیر کردم لطفا کمکم کنیدحح در ۱۳۹۱/۰۷/۲۹ گفته :

وکالت که به نظر من که کار آموزم ..خراب شده…. معلوم نیست دولت هدفش از این همه جذب چیه..؟؟؟ توی ای بهران اقتصادی کی وکیل میگیره…..محمدجواد در ۱۳۹۱/۱۱/۰۸ گفته :

با عرض سلام
بازار کار رشته حقوق خانواده چیست.آیا از جهت شغلی و مدرکی رشته حقوق خانواده بهتذه یا فقه و مبانی حقوقشیدا در ۱۳۹۱/۱۱/۱۳ گفته :

سلام من لیسانس علوم سیاسی دارم و برای ارشد میخوام حقوق بخونم.کدوم گرایش آینده ی شغلی مناسبتری داره؟منظورم بازار کارو این حرفاست.در ضمن اگه من ارشد توو یکی از گرایش های حقوق درس بخونم میتوونم برای وکالت امتحان بدم؟لطفا منو راهنمایی کنید مرسی.بهشید در ۱۳۹۱/۱۱/۲۷ گفته :

سلام
وقت بخیر لطفا برام بگویید کدام گرایش حقوق را باید در ارشد حقوق بخونم که بتوانم وکیل بشم من رشته ام ادبیات عرب استبهشید در ۱۳۹۱/۱۱/۲۷ گفته :

سلام
وقت بخیر لطفا برام بگویید کدام گرایش حقوق را باید در ارشد حقوق بخونم که بتوانم وکیل بشم من رشته ام ادبیات عرب است ببخشید ایمیلم اشتباه بود مجددا فرستادمفاطمه در ۱۳۹۲/۰۲/۰۱ گفته :

سلام کسی که میخواد وکیل بشه حتما باید لیسانسش حقوق باشه تا بتونه تو امتحان وکالت شرکت کنهفاطمه در ۱۳۹۲/۰۲/۰۱ گفته :

من مدرکم لیسانس حقوق اگر کسی تجربه داره منو راهنمایی کنه برای پیدا کردن یه شغل تو این زمینه به غیر از اون شغلایی که امتحان ورودی دارنخاطره در ۱۳۹۲/۰۳/۱۰ گفته :

سلام
من موندم بین حقوق و روانشناسی کدوم رو انتخاب کنم.پارسال کارشناسی حقوق قبول شدم ولی بخاطر ی سری مسائل نرفتم.امسال دوباره کنکور شرکت میکنم.راهنماییم کنید کدوم رو انتخاب کنم؟بنده ی خدا در ۱۳۹۲/۰۳/۳۱ گفته :

سلام.
من سوالم این است که با کدام یک از گرایش های حقوق بیشتر می توان به مردم جامعه در رنج خودکمک کنم.با تشکر منتظر جواب شما هستم.آرش در ۱۳۹۲/۰۴/۰۴ گفته :

با سلام خدمت همه دوستان نازنین سوالاتی که همه دوستان پرسیدن تقریبا نیاز به یک جواب مشترک داره که خدمت عزیزان عرض میکنم . ابتدا به دوستانی که مدرک لیسانسشون غیر حقوق هست توصیه و راهنمائی میکنم بهشون وقت خودشون رو تلف نکنن و دنبال رشته حقوق نروند چون ۴ سال لیسانس سهم فراوانی در موفقیت این رشته دارد و برای ورود به دوره وکالت و سایر مشاغل قضائی و ثبتی و کارشناسی ارشد ،لیسانس حقوق کافی است . لذا مطالعه کارشناسی ارشد حقوق با مشکل زیاد مواجه میشوند.
دوستانی هم که دنبال پول هستن باید بدونن شما به هر رشته ای علاقه نشون بدیو عاشق باشی پول هم هست حتی رشته های ادبیات و یا جامعه شناسی و فلسفه .فاطمه در ۱۳۹۲/۰۵/۱۸ گفته :

سلام من تازه از سراسری در اومدم و رشته مورد علاقم حقوقه یعنی شما میگید حقوق پول نمیاره؟یه رشته دیگه بخونم بهتره؟بهزاد در ۱۳۹۲/۰۵/۲۰ گفته :

سلام دوستان من ترم دو ژنتیک هستم میخوام تو دانشگاه ازاد بدون کنکور حقوق بخونم لطفا”راهنمایی ام کنینبیتا در ۱۳۹۲/۰۵/۲۱ گفته :

سلام.من دانشجوی رشته صنایع غذایی هستم به اصرارخانواده ام رشته تجربی رو در دبیرستان انتخاب کردم ولی عاشق رشته ی حقوق هستم تصمیم دارم از رشته ام انصراف بدم ودوباره کنکور بدم میخواستم بدونم بااین که ۲۱سال سن دارم میتونم موفق بشم.خواهش میکنم راهنماییم کنید.marjan در ۱۳۹۲/۰۷/۱۰ گفته :

سلام من دیپلم هنر دارم و میخوام برای دانشگاه حقوق بخونم همه میگن سخته و اشباع شده خب بنظره من هر درسی سخته حالا چ هنر چ حقوق ولی بحث آیندمه خیلی گیج شدم لطفا راهنماییم کنید ممنونمريم در ۱۳۹۲/۰۷/۲۷ گفته :

سلام
من لیسانس تربیت بدنی هستم میتونم ارشدحقوق بخونم وازمون وکالت شرکت کنم بعدازگرفتن ارشدم؟نازیلا در ۱۳۹۲/۰۸/۰۷ گفته :

سلام…خیلی ممنون امسال انتخاب رشته دارم استفاده کردم بازم ممنونناشناس در ۱۳۹۲/۰۹/۰۷ گفته :

من رشته امحقوق است واصلا علاقه ندارم با زور وحالت اجبار دارم تحمل میکنم نمیدونم چیکار کنم تو رو خدا کمکم کنیدحقوقی در ۱۳۹۲/۰۹/۱۳ گفته :

سلام کسایی که ازرشته های دیگه می خوان ارشدحقوق بخونن ودنبال بهترین گرایش این رشته هستن خودشونو خسته نکن رشته حقوق ازون دست رشته هاییه که کارشناسی شوحتمابایدگذرونده باشی;-)آیلار در ۱۳۹۲/۰۹/۱۷ گفته :

سلام
از مطالب خوب شما خیلی متشکرم
من کارشناسی ادبیات دارم میخواستم برای ارشد حقوق بخونم ولی نمیدونم کدوم گرایش این رشته آینده شغلی بهتری داراست.وبه درد خودم هم بیشتر میخورد.به نظر شما در حقوق خصوصی میتونم موفق باشم با وجود اینکه کارشناسی ام حقوق نیست.
لطفاً اینجانب را راهنمایی بفرمایید .ممنونم.امید در ۱۳۹۲/۱۱/۰۹ گفته :

سلام.من رشته کارشناسیم مدیریت بوده و میخوام ارشد رو حقوق بخونم.
کدوم گرایش رو برام مناسب میبینید و ایا بازار کار اون گرایش خوب هست یا نه؟ممنون میشم راهنماییم کنید.یاسیناز در ۱۳۹۲/۱۱/۱۶ گفته :

سلام اوقات بخیر
من ۳۳ سالمه الان دانشجوی ارشد فقه و مبانی حقوق هستم هنوز هیچ شغلی ندارم واقعا سردرگم شدم و البته کمی ناامید .نمیدونم برای دکترا شرکت کنم یا ازمون وکالت بدم امیدوارم دلسوزانه راهنمایی کنیدsobhan در ۱۳۹۳/۰۶/۱۶ گفته :

ضمن عرض سلام و خسته نباشید-بنده سال چهارم دبیرستان هستم و رشته تحصیلی ام علوم انسانی هستش-در رشته دانشگاهی بین رشته های حقوق و بعد زیر شاخه ثبت اسناد-و روانشناسی زیرشاخه روانشناسی بالینی دچار دودلی هستم-به هردو علاقه مندم ولی جایگاه و اعتبار و درآمد رشته خیلی برام مهم هستش-لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید…سپاس فراوانسمیه در ۱۳۹۳/۰۷/۱۷ گفته :

سلاممن دانشجوی ترم اول رشته حقوق دانشگاه پیام نور هستم همه میگن کسی وکالت قبول نمیشه وتغییر رشته بده می خواستم بدونم ایا حتی در دوره فوق لیسانس هم شانس بای ورود بازار کار ندارمسارا در ۱۳۹۳/۰۷/۱۷ گفته :

سلام من دانشجوی رشته حقوق دانشگاه پیام نور هستم همه میگن پذیرش وکالت خیلی کمه وتغییر رشته بده می خواستم بدونم ایا اگر من فوق لیسانس حقوق هم بگیرم کا ر برام پیدا نمیشهفاطمه در ۱۳۹۳/۰۷/۱۷ گفته :

سلام دوستان عزیز.من دانشجوترم اولم من یه خورده میترسم ک چهارسال اینده ای ک ماقراره واردبازارکاربشیم عایاکارهست یانه اصلاب این همه هزینه ای ک میکنم درس میخونم ارزش داره..ممنون راهنمایم کنیدارزو در ۱۳۹۳/۰۷/۱۹ گفته :

سلام دوست عزیز من رشتم تجربیه امسال کنکور دارم به رشته پیرا پزشکی علاقه چندانی ندارم ولی عاشق وکالتو حقوقم ولی همه میگن نرو منو پشیمون میکنن دلم میخاد بدونم اگه وکالت بخونم در اینده پشیمون نمیشم؟ایا اینده شغلیش واسه خانوما خوبه؟لطفا جوابنونو اگه امکان داره میل کنین ممنونصادق امیری مقدم در ۱۳۹۳/۰۸/۱۴ گفته :

برای احراز تمام مشاغل حقوقی( وکالت ، قضاوت، سردفتری و…..) داشتن لیسانس حقوق الزامی است و ارشد و دکتری حقوق بدون کارشناسی آن برای احراز مشاغل حقوقی کافی نیست .reZa در ۱۳۹۳/۰۸/۲۴ گفته :

سلام/ من میخوام رشته حقوق بخونم میخواستم ببینم ایده شغلی این رشته چه جوری هستش؟صابر در ۱۳۹۳/۰۹/۰۱ گفته :

سلام من می خوام با رشته انسانی و وکالت و حقوق بیشتر اشنا بشم راستش من سال اول دبیرستانم برای همین می خوام با این رشته بیشتر اشنا بشم.صابر در ۱۳۹۳/۰۹/۰۱ گفته :

سلام
من می خوام با رشته ی انسانی اشنایی کامل پیدا کنم لطفا راهنمایی ام کنید هر چه سریع تر بهتر ممنون می شم از لطفتون را ستش این دومین باری است که دیدگاه خودمو براتون ارسال می کنم من سال اول دبیرستانم و می خوام اشنایی بیشتر درباره ی حقوق بدونم.
با تشکر ۱۳۹۳/۹/۱روشنک در ۱۳۹۳/۰۹/۰۵ گفته :

سلام دوستان
من دانشجوی رشته حقوق هستم.با خوندن نظراتتون دلم نیومد که راهنماییتون نکنم….
میخوام اول از همه بگم که اونایی که کارشناسی ارشد میخوان حقوق بخونن ولی مدرک کارشناسی حقوق رو ندارن باید بگم کلا بیخیال ین رشته بشن بهتره!
چون برای شرکت در ازمون وکالت و غیره فقط و فقط به مدرک لیسانس شما کار دارن ! و با حتی با مدرک دکتراحقوق هم نمیتونید شرکت کنید! پس وقتتون رو الکی تلف نکنید …واگر علاقه دارید به این رشته از پایه شروع کنید…
این از این!
دوم اینکه کسایی که میگن رشته ی حقوق سخته درسته اما نه سخت تر از انجام محاسبات سنگین و رشته های از این قبیل …اگر ذهن باز و خلاقی دارد اصلا نترسید
اینم از این یکی

سوم اینکه یه سری از دوستان سوال کرده بودن که کدوم گرایش رو برای کارشناسی حقوق بخونن بهتره و درامدش بیشتره!
باید بگم هیچ فرقی نداره! بر فرض مثال شما لیسانس میگیری میری ازمون وکالت میدی! حالا هر کدوم از گرایش ها رو بخونی هیچ فرفی نداره! چون مهم نیست که اصلا مدرک بالاتر داشته باشی یا نه!

اینم از این!!!
موفق باشیدalireza در ۱۳۹۳/۰۹/۲۰ گفته :

سلام میخواستم ببینم بده دیپلم دارم چطوری می تونم حقوقدان بشم ۲۱ساله هستمm.m در ۱۳۹۳/۱۱/۱۹ گفته :

سلام خسته نباشید.من لیسانس مدیریت بازگانی دارم میخواستم ببینم میتونم ارشد حقوق امتحان بدم.ایا موفق میشم.برای وکالت باید چه حقوقی بخونمcopyright © 2010 , theme designer : www.iranbm.com